GERİ DÖNÜŞÜM

Tüketici ambalajlarında plastiklere yönelik bu küresel tercih, çok hızlı büyümeye ve yılda milyonlarca ton plastik üretimine sebep olmaktadır. Dünyada 2030 yılına kadar yılda 400 milyon tondan fazla plastik atık üretilecektir (National Geographic). Plastikler, doğaya atıldığı zaman çürümeden, paslanmadan, çözünmeden, biyolojik olarak bozulmadan uzun yıllar kalmaktadır.

Doğada yok olması 450 -1.000 yıl arasında sürmektedir.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında da insanlığın elindeki en güçlü çözümlerden biri olan geri dönüşüm tüm insanlığın geleceği için hayati bir öneme sahip. Geri dönüşüm sayesinde yenisini üretmek yerine, geri dönüştürülebilir atıklar kullanılarak sınırlı doğal kaynaklar korunabilir, enerjiden tasarruf edilebilir, böylelikle ekonomiye de katkı sağlanabilmektedir. İnsanlığın her çeşit kaynağa olan talebi gün geçtikçe artarken, kullanılmış ürünlerin yeniden işlenerek geri dönüştürülmesi, doğal kaynaklara olan bağımlılığın azaltılmasında büyük rol oynamaktadır. Bu sayede gelecek nesiller için kullanabilecekleri kaynaklar bırakarak, kaynak sıkıntısı çekmelerini önleyebiliriz.

Avrupa Birliği'nin 2025 yılında Ambalaj malzemelerinin en az %25'inin geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılması gerektiğini taahhüt etmesinin ardından geri dönüşüm pazarı istikrarlı bir şekilde büyümekle birlikte, ihtiyacın mevcut kapasiteden çok daha büyük olduğu görülmektedir.

Folyopak olarak 21. yy’ ın dünyasında, sürdürülebilirliğin insanlık için bir tercih değil, zorunluluk haline geldiğinin farkındayız.
Çünkü dünya yoksa biz de yokuz.
“Yeryüzünü atalarımızdan miras almıyoruz, çocuklarımızdan ödünç alıyoruz.”
Native American Proverb

Günlük 60 ton üretim kapasitesine sahip geri dönüşüm tesisi ile birçok kaynaktan tedarik ettiğimiz, doğada kendiliğinden çözülmeyen Polietilen plastik atıkları seçme, ayrıştırma, hiçbir kimyasal madde kullanılmadan yapılan yıkama ve özel üretim teknikleriyle %100’e yakın oranda geri dönüştürerek hammadde üretiyoruz. Tesisimizde, tüm çevre standartlarına uygun olarak çevre ve gürültü kirliliğine asla sebep verilmemektedir.

Toz veya gazlar gibi hava kirliliğine sebep olacak emisyonlar, aynı zamanda ses (gürültü), ışık, radyasyon veya titreşim emisyonları olarak da ortaya çıkarılmamaktadır. Çevre dostu geri dönüşüm tesisimizde tüm makineler su arıtma sistemine sahiptir, hem kirli atık su oluşturmamakta hem de minimum temiz su tüketimi sağlanmaktadır.


Devam Etmek İçin Tıklayınız

Bizden Haberler

Almanya Interpack Fuarı 2023

Ambalaj sektörünün en önemli ve seçkin fuarlarından biri olan Interpack fuarında, tüm dünyadan müşteri ve paydaşlarımızla buluştuk. Standımızı ziyaret eden değerli ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.

Avrasya Ambalaj Endüstrisi Fuarı 2022

Folyopak 12-15 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Avrasya Ambalaj Fuarı’nda yerini aldı. Standımızı ziyaret eden değerli ziyaretçilerimize ve fuar katılımcılarına teşekkür ederiz.

Packaging Innovations & Empack Fuarı 2022

Folyopak 25-26 Mayıs tarihleri arasında Birleşik Krallık’da düzenlenen Packaging Innovations Fuarı’nda yerini aldı. Standımızı ziyaret eden değerli ziyaretçilerimize ve fuar katılımcılarına teşekkür ederiz.